banner
YAZARLARIMIZ


  SON EKLENEN MAKALE
Tanıyalım: İSMAİL BAŞER

Arkadaslar, burada sizlere köyümüzde dogmus ve basarili olmus insanlarimizin hayatlarindan kesitler sunacagim. Simdiki ve gelecekteki genclerimize örnek olmasi icin.

 

Ilk mülakati degerli dostum Ismail Baser den istedim yazip gönderdi sagolsun.

Birlikde okuyalim..

 

 

 

Ismim Ismail Baser, 1966 Tarihinde Sofular Köyünde Dogdum.
Ilk Okul birinci Sinifi 1972-1973 Yilinda Köyümüzün Ilk Okulunda Cökekli Ali Ögretmende okudum.
1973 Yilinda Babam Halil Ibrahim Baser bizi Ailecek, (Annem Bediha, Abiyem Ali, Ablam Ayten) Almanyaya götürdü.
1973 – 1975 Yillarinda ilk Okul 2 ci ve 3 cü Sinifi Almanya Schlossholte-Stuckenbruck Kasabasinda Okudum.
1975 Yilinda Babam bir Massey Fergison 158 aldi ve Köyümüze geri dönmeye karar verdik, fakat o yillarda Türkiyemizin Ekonomisi henüz iyi olmadigindan
Babam bir iki yil daha Almanyada calismayi ve biraz Para biriktirdikten sonra Köye temelli dönmeyi dogru buldu.
1975 Yilinda, Babam haric biz Ailecek Köyümüze geri dönüs yaptik.
Ben Ilk Okul 4 cü ve 5 ci Siniflari Köyümüzde Ulaslili Ali Ögretmende Okudum.
1977 Yilinda Türkiyemizin Ekonomik durumu dahada kötüye gitmeye basladi (Mazot Kuyruklari, Etmek Kuyruklari, Gaz Kuyruklari v.s) dolaysiyla Babam Almanyadan kesin dönüs yapamadi.
Ben 1978 – 1980 Yillarinda Nevsehirde Orta Okul birinci ve ikinci Sinifi Okudum.
1980 Yilinda Babam izine geldi ve dediki Türkiyenin durumu her gecen gün dahada kötüye gidiyor, Ben Sizi Almanyaya götürecegim. Bu arada Abiyem Ali ve Ablam Ayten Evlenmisti.
Annem, Babam ve Ben 15 / 08 / 1980 Tarihinde  Almanyaya Augustdorf Köyüne  geldik, cok sürmedi 12 / 09 / 1980 Yilinda Türkiyede Ihtilal Oldu. Kenan Evren  Dönemi basladi..
Ben Almanyada, 1980 – 1982 Yillarinda Augustdorf Hauptschule 8 ci ve 9 cu Siniflarini Okudum (kisa zamanda Almanca Okumayi, Yazmayi ve Konusmayi ögrendim) ve diger Alman cocuklari gibi Diplomayi aldim.
1982 Yilinda, Babamin Calistigi Demir Döküm Firmasi BRECHMANN da Meslek egitimine basladim, 3 Yillik Meslek egitimini 2,5 Yilda 1985 Yilinin ilkbaharinda  En Basarili Ögrencisi olarak bitirdim.
O zamanlar IHK (Sanayi Odalar Birligi) Ost Westfalen Bielefeld Sehrinin Yörel Gazetesinde En Basarili ögrenci BRECHMANN Firmasindan cikti diye Gazeteye ciktik.
1983 – 1985 Yillarinda Meslek egitimine Paralel olarak  Hafta sonlarinda FOS (Fach Ober Schulreife) Meslek Lisesinide Okudum.
1985 – 1991 Yillarinda BRECHMANN Firmasinda Döküm Ustasi olarak görev yaptim, Sanatimda basarili oldugum icin Firmanin Kalbi sayilan Model Hanede Yeni Modeller üretiyordum.
Ayni zamanda Calisan 155 Personelin Sevgi ve Saygisini kazandigim icin Beni Sendikaya Layik gördüler, Aday Listesine yazdilar  ve en yüksek Oyu Ben aldim.  4 Yil Sendikal görevler  yaptim.
1991 – 1992  Yilinda Stuttgart Sehrinde Döküm Ustabasiligi ve Metalogie dalini (Industrie Meister Fachrichtung Gießerei ) Okudum.  Diplomamizi alinca BRECHMANN Firmasi beni istiyordu
fakat ayni zamanda Plastik Döküm Firmasindanda Teklif vardi.
Plastigin Gelecegi Benim nazarimda, Demir Dökümden daha iyi olacagi seklindeydi ve Kararimi Plastik Sanayisinde görev alma yönünde oldu.
Stuttgartda Kücük bir Plastik Döküm Firmasi olan BLUM Firmasinda 1992 – 2000 Yillarinda Yönetici olarak ise basladim. 7 tane  Elemanli olan kücü Firmayi
8 Yil icinde 45 Elemanli 46 Tane Modern Baski Döküm Makinalari ve 50 Milyon DM.- (Deutsche Mark)  Yillik Ciroya Patronum  Bay  Gerhand BLUM`la beraber cikardik…  
Orada almis oldugum Tecrübe ve Beceriyle, Kendime bir isyeri acmayi Hedefledim.
2000 – 2001 Yilinda cok yönlü ve Detayli bir Piyasa Arastirmasi yaptim ve Plastik Geri Dönüsümünün gelecegi Parlak oldugu ve Dogayi korudugu icin
2001 Yilinin Mayis Ayinda Kendime Aid olan ISI PLASTICS GmbH Sirketimi kurdum.
Bizim yaptigimiz is, Sanayideki arta kalan, Temiz Plastik atiklarini Satin almak onlari Siniflandirmak ve Hammadde olarak Kullaniciya sunmak
bunun yaninda Plastik Hammaddesini isleyen Kullanilmis Makina alim Satiminida ekledim.


2001 Yilindan Bu Güne kadar (2020) Ulaslar arasi capta Görev yapiyoruz.
Ilk Makina Satisim 2003 Yilinda, kendim  Vietnam`a  (Saygon) gittim ve  4 tane Makinayi bagladim, nasil calistigini ögrettim Müsterimin memnuniyetini arti Parami aldim ve geri geldim.
Daha sonra Plastik Hammaddesinin yanina Makina Ticaretindede basarili olduk. Peru (Lima) ya PET Sisesi Üretim Makinasi sattik derken Hem Hammadde verdik Hem Makina verdik.
Beraber Calistigimiz Ülkeler: Cin, Hong Kong, Hindistan, Pakistan, Singapur, Kore, Vietnam, Peru, Hollanda, Almanya, Isvicre, Avusturya.
Benim Sirketi Kurdugum yillarda, (2001) Türkiyeye Geri Dönüsüm Hammaddesi gönderme Yasagi vardi.
Türkiye ile hic bir Türlü is yapamiyordum. Bunun Sebebi Yillar önce Ecevit Döneminde ve Sofulara gelip Foterini, Kösenin Kahvehanesinin önünde  gösterib giden Demirel Yönetimiydi,
onlar bu Yasagi Yillar önce Meclisten gecirmis ve Kanunlastirmislardi.
Bizim Siyasetciler, Halka Gerekce olarakda, Türkiye Avrupanin Cöplügü degildir diyerek Kamuoyunun onayini aliyorlardi,
halbuki Cin Devleti bütün Zenginligini Plastik, Demir, Aluminyum v.s Atigina borcludur.!!
2015 Yilindan itibaren Yasak kalkti ve  Türkiyeyede Plastik Geri Dönüsüm malzemesi girmeye basladi, fakat o yillarda Geri Dönüsüm Alt Yapisi Türkiyede  henüz olmadigi icin,hemen Calismaya baslayamadik.

Son 2 Yildir Aktiv olarak Kayseri ve Istanbul Sanayisiyle calisiyoruz.Kayseride ileri gelmis Büyük Plastik Sirketleriyle 2018 den itibaren güzel bir Calisma icindeyiz.


Mayis 2001 Yilinda Sirketi kurdum, 11 / 11 / 2001`de Amerikada ikiz Kuleleri vurdular,
Irak Savasi basladi Dünya Ekonomik krize girdi. Daha biz yeni yeni Piyasaya girelim derken ilk Ekonomik Yumruklari yemeye basladik,
Daha sonra 2008 – 2010 Yillarinda (24 Ay) Dünya Ekonomik krize girdi hic bir yerde yaprak oynamadi..
Bir cok büyük Sirketler Iflaz ederken, biz  Elhamdulillah ayakda durmayi basardik.. Tabiki bu krizlerde bizde cok seyler ögrendik (Kriz Menecmenligi) Eksilerden Artilar cikarmayi ögrendik.
2013 Yilindan itibaren, Dis Ticaret Meslek Egitiminide Sirket olarak veriyoruz (Aussenhandels-Kaufman – Beruf).

Benim 7 tane Evladim var, Sirasiyla:  Reyhan (32), Gülhan (30), Fatih (28), Sultan (26), Rabia (19), Gül Nurcan (10), Yusuf Yahya (5).
Hanimim Ibrahim Bülbülün büyük Kizi Nuray.

Is ve Aile Hayatinin yaninda Hobilerimde var bunlarda sirasiyla söyle: Dogasal Ürünler (Toprak ve Yesil) Motorsiklet, Spor, Aticilik, Yüzme, Gezme ve Güzel yemekleri yemek,
insanin ufkunu acacak güzel  Sohbetler yapmak..v.s


Tabiki Sevmedigim seylerde var bunlarin basinda, Dedikodu gelir +  Bir Sohbet yaparken Masaya sonradan gelen bir kisinin, konusulan  Konuyu dinlemeden
Yeni bir Konu baslatmasi ve Masada bulunanlarin hemen o yöne Cevap vermesi + Vakifi olmadigimiz bir Konuda, Vakifi olan bir kisiyi Elestirmek.

Gelecege yönelik, Köyümde kalici Projelerimde var, Tabiki Ömrümüz yeterde yapabilirmiyiz bilmiyorum
Bunlarida Baslik olarak söyle siralayim:
a.) Enerji (Rüzgar ve Günesden Ceryan Üretimi)
b.) Turizim (Hotel)
c.) Dogasal Ürün yetistirmek.
d.)  Pazarlama (Köyümün Ürünlerini Dis Piyasaya Tanitmak)
Bizim Köyümüz En eski Tarihlerin yasandigi yerlerden oldugu icin  (Avanos, Ürgüp, Derinkuyu) ve Korunma altinda olan Dogal güzelliginden  Sanayiye kisitli Elverisliligi var, herseyi Yaptirmazlar.

Hayatimdan yaza bilecegim Faydali  daha cok Seyler var Fakat bugünlük bu kadar yeter :)

Sevgiyle kalin
Ismail Baser

 

 

 

 Yücel Özata

Okunma Sayısı: 1304
Admin den Açıklama
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Memduh Bulut
İlk arabayı MUSTAFA BULUT ve HASAN KARACA getirmiştir sene 1964 bilginize

Sofular genclik
Cok güzel olmuş ama cok kişiyi tanıyamadık site İcin Teşekkürler ZEMİ

Ragıp naz
Abim çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun böy güzel bir site yapdığından dolayı eline sağlık


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır.


Top