banner
Duyurular

İletişim

Yücel Özata

Whatsapp

Telegram

Bip

Signal

0049 15777271914

E-mail :

yuce-han@hotmail.de


Nevşehir Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 18,6202   18,6538
EURO 19,5764   19,6117
       
Özlü Sözler
Gündüzün şeri gecenin hayrından iyidir
SÖZ

Bugün Köyümüzün muhtarı Hüseyin Altacı'nın kızı FATMA ve Konya Karaman'lı Yazgı ailesinin oğlu İDRİS arasında kız isteme, söz kesme merasimi gerçekleşti.

 

Her iki aileye de hayırlı uğurlu olsun.

 

Allah tamamına erdirsin der

 

BİR ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR DİLERİZ.

 

 

KÖYÜMÜZDE KIZ İSTEME, SÖZ KESME

 

Sevda çeken gençlerin izdivacının başlangıcı kabul edilen kız isteme; iki kişinin evlilik için ilk adımı attığı merasimlerden biri olarak görülür. Kız istemeye gelecek olan Erkek tarafı kızın Anne ve Babasına haber göndererek hayırlı bir iş için gelineceği iletilir. Akşam olunca ardından kız istemek için yola çıkılır.

 

"Kız isteme" olayında aileler son derece heyecanlı çocuklarının mürüvvetini görme arzusuyla tüm hazırlıklar yapılmış olup özellikle taze kahve ve yeteri kadar fincan hazır edilmiş olarak kız evi erkek evini bekliyor durumdadır. Erkek tarafı yakın dostlarını sözü dinlenir hatırı sayılır isteği geri çevrilmez anlamında aile büyüğünün önderliğinde, başta anne baba olmak üzere kız evinin yolunu tutar. Kız tarafı misafirleri tatlı bir telaş içerisinde kabul ederek nezaket içerisinde hoş geldiniz der.

 

Kız isteme süreci; Erkek tarafı elinde özellikle günümüz göreneklerine de uygun olarak damat elinde çikolata ve çiçek takdiminde bulunur. Büyüklerden başlanarak Hal hatır sorulma evresi başlar, herkes nasıl bir cevap geleceğini bilmiyormuşçasına çok meraklı bir şekilde, birbirinin nasıl olduğunu sorar. Ancak alınan cevapların çoğu birbirinin aynısıdır.

 

Sohbet etme evresi başlar. Hiçbir konu bulunmazsa klasik havalardan bahsedilir, eğer ailelerin ortak noktaları varsa o konular ortaya çıkartılır, ortak olunan şeyler dile getirilir. Sohbet etme evresi, kız tarafı veya erkek tarafından sözü geçen kişilerden birisi konuşma esnasında konuyu kendi hayatına getirerek, kısaca kendi hayatı ile ilgili şeyler anlatır.

Ardından erkek tarafından temsil yetkilisi olan aile büyüğü kız tarafının temsilcisi durumundaki aile büyüğüne hitaben “sebebi ziyaretimiz” girişiyle "Allah’ın emri Peygamberin kavliyle kızınız Ayşe’yi oğlumuz Mehmet’e istiyoruz" der. Genellikle kız tarafı "kıza bi soralım" yada orada olmayan birilerinin üzerinden "falan büyüğümüze danışalım" şeklinde zaman isteyerek, Cevabın "bi daha gelişinizde" verilebileceği söylenir. Uygun görülmeyen hallerde olabilmektedir.

 

Gelin adayı kıza aile büyüğü "gayfeleri bişir bakalım gızım" talimatıyla kızın verildiği anlaşılarak kahve içilerek (damadın kahvesine tuz katılması gibi bilinen şakalar hala yaşatılmaktadır) söz yüzüğü takılır.

 

Köyümüzde kız üzerinden alınan başlık parası yoktur.

 

 

 


02.4.2021

Okunma Sayısı: 374


44.197.198.214
  Fatma altacı

Çok teşekkür ederiz paylaşımınız için ❤️

DİĞER HABERLER

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır.


Top